Lüganuse vald on väike koht, kuid meil on pikk ajalugu ja tugev kogukond. Meie koolides ei õpi nii palju õpilasi nagu seda on suuremates linnades, kuid oleme aktiivsed tegijad ja õppijad ning seetõttu oleme läbi aastate osalenud Erasmus+ rahvusvahelistes projektides, kus meie õpilased ja õpetajad on saanud võõrustada partnereid Hispaaniast, Itaaliast, Kreekast, Türgist ja teistest riikidest. Külastasime meiegi neid riike ja saime kogeda erinevaid kultuure ja tavasid. Nii mõnelgi noorel osutus õpilasvahetus nii tugevaks sõpruseks, et on käidud üksteise juures terve perega.
Detsembrikuus liikusid Kiviõli Riigikooli Viru õppekohas ringi töövarjud, kes saabusid meile Kreekast, Xanthi linnast, kus meie õpetajad ise said ühes koolis töövarjuks olla juba mitme aasta eest. Töövarjude eesmärk oli kogeda meie koolielu korraldust ja ka kohalikku kultuuri täies ulatuses ning uurida järgmisi aspekte: omavahelised suhted ja hoiakud, motivatsioon, õppe tõhustamine, metodoloogia ja muud eripärad. Tutvustasime nii hariduslikke aspekte kui kultuurilist ja geograafilist eripära ning seost kohaliku kogukonna elu ja oluga.
Kreeklaste sõnul oleme rahulikud ja punktuaalsed. Kogeti abivalmidust, kui kumbki külalistest jäi koolimaja koridoris hätta, siis õpilased lahkelt aitasid. Maja renoveeritud ruumidest olid külalised vaimustuses: meil on bassein, meil on söökla! Neid hämmastas ka see, et iga tööotsa jaoks on olemas eraldi spetsialist. Kuigi vahetevahel nendime, et meil on puudu eripedagooge või psühholooge, peaksime olema õnnelikud selle üle, mis meil on, sest Kreekas peab samaaegselt olema nii aineõpetaja kui sotsiaalpedagoog, koristaja ja palju muud veelgi.
Mis aga oli külaskäigu ajal kirsiks tordil – meie valla kirik ja lumesadu! Samal ajal, kui eestlasena kõnnid auto juurde, tihtipeale suu mossis ja peas mõtted ’jälle pooltundi puhastama’, kilkavad kaks täiskasvanud kreeklast: „It’s snowing!“. Kirikus aga vallandas õpilaste loodud muusika külalistes südantsoojendavaid tundeid - kontsert ja kiriku atmosfäär, milline elamus!
Töövarjutamine õnnestus – eesmärgid saavutati täies mahus. Hüvasti jäeti pisarad silmis ja anti lubadus kohtuda veel. Töövarjust matemaatikaõpetaja pidas iga päeva kohta blogi, kus jagas enda mõtteid tehtu ja nähtu kohta.
Juba märtsis on tulemas vahetusõpilased ja nende õpetajad Hispaaniast ning ka koolijuhid Hollandist. Elame väikeses vallas, oleme väikelinna kool, aga meil on võimalik saada osa suurest maailmast ja erinevatest kultuuridest, mis tulevad meile koju. Oleme avatud!
Valentina Anger
Tiina Kilumets